2018 honor Donor Roll

 

Legacy Circle

Leonard Mazur and Helena Mazur ‘63

Dr. Robert Orsher and Dr. Andrea Orsher

W.W. Smith Charitable Trust

Dr. Barbara Zajac | Oak Tree Society


Basilian Circle

Catholic Philopatrian Literary Institute

Meridian Bank

Ukrainian Selfreliance Federal Credit Union | Trident Society 


Macrinian Circle

Dr. Joanna Bassert | Trident Society

Boehringer Ingelheim Animal Health

Dr. Dennis Burkett

Dr. Kevin Byrne

Dr. Cherie Crosby

Jeffrey L. Czaplicki

Granison Eader

Family Pet Clinic

James M. Fernberger

Firstrust Bank

Dr. Mark Fox

Mary Harbison

Roma M. Hayda

Dr. Aneesh Khushman

Cecilia M. McCormick, JD

Dennis M. McGrath

Merial Inc.

NorthStar Vets

Kelly Peiffer

David Polatnick

Michael Raphael

Sue Ann Southerland '87

Alex Stogryn | Trident Society

St. Sophia Religious Association of Ukrainian Catholics

Edward C. Thomas

Allyson K. Tolliver

Gary Williams


Anna Melnyk Allen

C&J Environmental, Inc.

Johnna Corbett '86

Robert J.  DeSousa

Roma Dockhorn

Carli Franco

James George 

Roman and Maryann Gramiak

Kimberly Hamm

John T. Krebs

Eugene A. Luciw

Hon. Elizabeth McHugh

Nickolas Milanytch

Allison Mootz

James E. Nevels, JD

Regina Pape '61 | Trident Society 

Dr. Jonathan Peri

Dr. Diane Pevar

Dr. Mark Pizzini and

Dr. Debora Pizzini | Trident Society 

Dr. David Puerto

Richard Samuelson

Kathleen Joan Sandoski

Dr. Madeline Seltzer | Trident Society 

Sisters of St. Basil the Great

Gladys George and Stuart Orsher 

JC Trower 

Judith J. Ward

Wawa Foundation

Jane Zegestowsky | Trident Society 

Fortitude Circle


Caritas Circle

Judy Audinis 

Alicia Behn | Trident Society 

Lorri Brooks

Linda Brumbaugh

Lisa J. Brzezicki

Charles Cheleden

Samantha Clarke

Joseph Costigan

Connie D'Angelo

Dr. Adam Denish

Dr. Bobby Doscher '63

Dr. Jillian Geffen

Brendan Gillespie '11

David C. Greenhalgh

Judith Hirsh

Jessica Orzel - Hulsebosch '52

Amanda Irwin

KMRD Partners, Inc.

Anne Knop

Lilli Kusiak

Michael Landis

Richard Lester

Frederick R. Levy

Jennifer MacLeod

Michele Meiers

Stasia Mento-Moloney '86

Jonathan Harrison Newman, Sr.

Dr. Patricia Sisca Pace | Trident Society 

Olivia Paris-Kornilowicz

Patricia Porter '71

Chrystyna Prokopovych

Melanie Radzinski '74 | Trident Society 

Maryann Rooney

Saint Basil Academy

Mary Sims 

Karen Smith

Subaru of America Foundation, Inc.

Joseph Toner, III

Dr. Laura W. Tseng

Stephanie Walker

Mgr. Peter Waslo

Charles Weeks

Staci Welsh


Marlyn Alkins

Nicholas Altomare

Roman and Vera Andryczyk

Ryan Angelo

Kayla Armstrong

Larry Scott Auerbach

Kristen Aversa

Maria Bachynsky

Steve Baker

Bilal Bazzi

Randol & Lewis Beck

Bethel Mill Animal Hospital, P.C.

Beverly Bisaccia '03

Deborah Blades

Alisha Blaes

Suzanne Bobyock

Sr. Marina Bochnewich, OSBM

Carol Boyko-Crotty '67

Bridesburg Historical Society

Vanessa Brennan '10

William Burban

Jean-Pierre Cap

Emily Carroll

Michael Ceranic '14

Nadine Charlap

Mary Lou Chin '58

Dr. Samuel and Patricia Cimino

David Cipolla '07

Nancy Claflin '80

Laura Clark

Jean and Rick Clayton

Sarah Clymer '15

Nina Cohen

Christina Colella

Christine Cramer Sheaff

Tetjana Danyliw

Valorie Daskilewicz

Anne Dearolf '67

William DeFalco

Delaware Valley Civil War Round Table

Marylou H. Delizia '66 | Trident Society

Roy Delizia

Michael Derr

Jane DeSilverio '54

Sarah Assheton Dodd '61 | Trident Society

Amelia Drobile

Sandy Dunstan '63

June Dupnock

David Ellerbee

Brittany Elmore

Dr. Christine Erdner

Tyzja Faison

Dr. Allen Feldman

Karen Fennelly

George Fenyo | Trident Society

Colleen Fisk

Mary Jo Fronckel Bell '15

Elena Giannasio '67

Paula Gidjunis

Sheila Gillespie

Nicholas Glenn

Dennis Goloveyko

Paul and Irena Gramiak

Donna Guerin

Jessica Haasz ‘19

Beverly Halchak | Trident Society

Mykola Haliv

Carol Hall '77

Norma Hall

Dr. Elaine Hammel

Jane Hannon

Lisa Harkins

Stephen Harley '96

Chris Hartman

Carolyn Haughney

Heather Hennessey

Kimberly Hewitt '14

Carol Hodges '84

Kristen Hoffman

Charmaine Hofmann

Lisa Howser

Maria Iskiw | Trident Society

Theresa Jaecks

Theodore Johnson '78 | Trident Society

Zoeya Jouravska '17

Sr. Mary Cecilia Jurasinski, OSBM '56 | Trident Society

Vera Kaczaj-Sushko '56 | Trident Society

Andrew Kapustiak

William Kataryniak

Terese Kazzaz ‘77

Joseph Kellenbenz

Rosemary Kelly '65

Brother Richard Kestler

Dr. Aneesh Khushman

Anna Kiczula '71

Katharina Kilmer

Albert Kipa

Alan Klag

Kristen Kletke

Mary Kolodij

Eileen Konecke '63

Sonia Konrad '60

Louise Krulikowski | Trident Society

Myron Kuropas

Natalia Kuropeckyj

Nicholas Ladomirak '97

Lynette Lark ’19

Sr. Ann Laszok, OSBM '69

Phyllis Lavin

Edward Lewandowski, Jr. '95 | Trident Society

Jenna-Kim Lewis '16

Vera A. Lewis

Alexandra Leyva Pena

Mary Ellen Lieb-Way '72

Daria and Igor Lissy

Dr. Calandra Lockhart

Yohalis Lopez

James Lutz

Danya Lyons

Sharon Madden

Leo A. Magazzu, III

Lee Ann Maginnis '76

George T. Magnatta

Chenia Maldonado

Nichole Malone

Kathy Malone

Dr. Stephanie Marks

Eneida Mattern

Virginia McCartin '69

Morgan McKenna

George McReynolds

Peter and Olga Mecznik

Cathy Meeks

Amy Meenan

Maureen A. Melchiorre

Zachary Metz ‘18, ‘20

Juliette Meyers

Dr. Marc Minnick

Beverly Mozersky

Philip and Martha Murray

Neejla Musitief

Patricia Myr | Trident Society

Dr. Ladimer and Dr. Anna Nagurney | Trident Society

Neshamini Creekers Questers #1460

Don Eric Newman

Newtown Dentistry For Kids, P.C.

Angela Nichols '17

Maria Schrems Nichols '82

Henry Niehe '04

Charles O'Connor

Trevor O'Neill '14

John A. Orichosky | Trident Society

Olga Ozorowskyj-Gwynn '76

Borys V. Pawluk

Paul S. Peters, III

Lisa M. Pizzica

Roseanne Plitt '98

Helene Pope '72

Jeffrey Powers

Anna Antonyszyn Psiuk

Lubomir and Helen Pyrih

Corinne Christine Rahn

Carol Ratko

Marie Reamer

Michael Redondo '13

Ellen Rosen Rogoff

Nancey Rosensweig

Dr. Leonid Rudnytzky and Irene Rudnytzky | Trident Society

Dr. Nicole Salas

Jessica Sant Ana '18

Dianne Saridakis

Dr. Virginia Saunders

Dr. Andrew Savicky

Casey Schmoyer '03

Christine Schoettle

Dr. Joanne Scorpio

Selfreliance FCU

Dr. Julie Senecoff

Michael Sentman

Roman Sepell

John Sereditch | Trident Society

Stephen Shubiak

Ihor Shust

Roseanne Silvestri

Jaime Simpson

Michael Skweir

Roman Slysh | Trident Society

Dr. Matthew Smalarz

Denis Smith

Mary Ann Smith '67 | Trident Society

Frances Stevenson

Nicole Suwala '18

George Tarasiuk

Dr. Oleh Tretiak

Daniel Turner | Trident Society

Kahdijah Venable

Thomas Verni

Willes Vertilus '18

Anna Videtsky Skale '83

Sr. Marie Francis Walchonsky, OSBM | Trident Society

Nancy Watkins '14

Leslie Weinfeld

Elizabeth Wideman

John Winicki

Deena Winter

Jennifer Winters

Christine Yacko '15

Maria Zmurkewycz

Nicholas Zwarych

Hanna Zyruk

Donors